3 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ
3 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ
03 Mayıs 2016 Salı - 09:19
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
3-mays-dunya-astm-gunu

Astım, solunum yollarının süregelen bir iltihap sonucu aşırı derecede duyarlı olmasına ve bazı etkenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.

Astım, hava yollarının kronik, infilamatuar bir hastalığıdır. Duyarlı kişilerde, ataklar halinde seyreden nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışma hissi ile seyreder. Şikayetler kendiliğinden düzelebilir, giderek şiddetlenebilir ya da ilaçlarla ortadan kalkabilir. Bu inflamasyonun oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. En önemli genetik risk faktörü alerjidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin hastalığı olan astım, en fazla çocukları etkiliyor. Modern hayatın önemli bir sağlık sorunu haline gelen astım, hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, nüfusun yaklaşık % 5′inin astım hasta olduğu ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de her 12 erişkinden biri ve 7 çocuktan birini etkileyen, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp her yıl 250 bin ölüme yol açan astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabiliyor.

ASTIMI  KOLAYLAŞTIRAN FAKTÖRLER:

  1. Ailesel yatkınlık ( ATOPİ)
  2. Ev içi ve ev dışı alerjenler (Hayvan tüyleri, ev tozu  akarları, küf mantarları , polenler ve hava kirliliği).
  3. Aspirin vb ilaçlara hassasiyet
  4. Mesleki maruziyet ( kimyasal madde, tekstil vb..)
  5. Sigara maruziyeti

ASTIM TEDAVİSİ:

Astım hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığı olduğu için  tedavide kullanılan ilaçların düzenli ve uzun süre kullanılması gerekmektedir. 2 grup ilaç vardır ;

  1. Tedavi  edici ilaçlar
  2. Rahatlatıcı ilaçlar

Tedavide kullanılan ilaçların büyük bir kısmı ağızdan soluk borusuna püskürtülücek şekilde kullanıldığından hastaları bunu çok iyi yapmaları gereklidir.Bu ilaçlar son derece güvenilir ilaçlardır ve Hekimin önerdiği şekilde kullandığı sürece önemli bir yan etkisi yoktur.

Astım, özellikle çocuklarda hafif bir tablo gösterirse belirtiler (%50-%60) tamamen kaybolabilir. Ancak yetişkin astımlıların belirtileri çoğu kez ömür boyu kalıcıdır.

 

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.