12-18 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASI
12-18 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASI
12 Nisan 2016 Salı - 20:36
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
12-18-nsan-kalp-saglg-haftas

Kalp sağlığını koruma konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

12-18 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASI

Kalp sağlığını koruma konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bildiğimiz üzere; kalp ortalama 12 cm uzunluğunda 9 cm genişliğinde, göğüs boşluğunda bulunan, kaslardan oluşan piramit şeklinde bir organdır. Dolaşım sisiteminde yer alır, temel görevi kanı pompalamaktır.

Kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi:

Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin vücuttan uzaklaştırılması,
Vücut ısısının düzenlenmesi,
Asit-baz dengesinin korunması,
Hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınmasını sağlar.

Dolayısıyla kalpte meydana gelebilecek herhangi bir problem çok ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp hastalığı, kapsamı oldukça geniş bir terimdir. Kalp ile ilgili birçok hastalık vardır. Bunlardan en sık karşılaşılan rahatsızlıklar: kalp kapaklarındaki hastalıklar, kalbin yapısından kaynaklanan anormallikler, kalbe kan akışını sağlayan damarlardaki rahatsızlıklar ve kalpteki ritim bozuklukları sayılabilir.

 

Kalp hastalıklarından korunmada düzenli ve ölçülü bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz kan basıncını düşürür, kilo kontrolü sağlar ve stresi azaltır. Bol sebze, meyve ve hafif yağlardan oluşan beslenme tercih edilmelidir. Bu sayede kandaki yağ oranının dengesi sağlanır.

Kanın pıhtılaşmasına sebep olan ve kandaki oksijeni azaltarak kalbe büyük zarar veren tütün ve mamüllerinden mutlaka uzak durmalı, şişmanlık, yağlı yiyecekler ve tuzdan uzak durmak gerekir. Kan basıncına sebep olan bu faktörlerden dolayı kalp zorlanır ve damarlar sertleşir.

Stresten uzak durulmalıdır. Stres kalp hastalığını tetikleyen bir etkendir.

 

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.